Kocioł czy kominek?

Obecny rynek dla remontujących swój dom to prawdziwy eden – oferty producentów i asortyment jest tak przeogromny, że stając przed wyborem artykułów do domu przestaje być tak łatwo a pytania techniczne i uwarunkowania w budynkach spędzają nierzadko sen z powiek.

Nabycie kotła do mieszkania lub do domu nie stanowi większego problemu jeśli określone jest jakie paliwo mamy do dyspozycji i jaką kwotę jesteśmy w stanie na ten kocioł przeznaczyć. Kotły, które proponują producenci to wyroby spalające węgiel, miał, koks, drewno a także biomasę i pelet – zatem każdy powinien znaleźć dla siebie właściwe urządzenie. Komfortowy kocioł to taki kocioł, którego obsługa nie będzie stanowić kłopotu, dla przykładu kocioł na ekogroszek z podajnikiem w sezonie grzewczym wymaga zasypania paliwem raz w tygodniu, poza sezonem gdy podgrzewana jest tylko woda w wymienniku – nawet raz na miesiąc. Naturalnie wiadomo, że aspekt ekonomiczny jest najważniejszy – najtańsze kotły spalają miał, związane jest to z nieporządkiem w pomieszczeniu kotłowym a także dość nierzadkim dokładaniem miału do paleniska.
O ile w domu nie mamy kotłowni warto rozważyć zakup urządzenia jak kocioł gazowy.

Kocioł taki może stać nawet w kuchni czy w pokoju. Proponowane kotły na gaz maja kompaktowe kształty, niektóre z nich, które mają zamkniętą komorę spalania można zamknąć w szafce i sprawić, by wyglądały jak np. kuchenna szafka.

Z nieporządkiem – tym razem w salonie wiąże się posiadanie kominka. Palenisko projektuje się najczęściej w najbardziej otwartej części domu, toteż zadbajmy o właściwe i estetyczne składowanie drewna opałowego w okolicy kominka. Pomysłów jest wiele – można w obudowie kartonowo-gipsowej kominka przeznaczyć część na wnękę, gdzie w porządnej formie poukładamy przygotowane wcześniej kawałki drewna, można urządzić podręczny magazyn pod paleniskiem, można również pokusić się o duży kosz wykonany z wikliny. Wiadomym jest, że drewno musi być suche co przeciwdziała osadzaniu się nadmiernej ilości sadzy i ciał smolistych. Kominki Unico oferowane przez rodzimego producenta mogą zostać postawione na specjalnym stojaku, co znacznie podnosi poziom na którym widzimy sam wkład kominkowy, dzięki czemu zyskuje się przestrzeń pod kominkiem na drewno.

Warto pamiętać, że posiadanie kominka to konieczność częstego dokładania do paleniska, nawet kilka razy dziennie, bowiem drewno szybko się spala, dlatego nieczęsto kominek jest jedynym źródłem ogrzewania. Unico to krajowa, pod którą kryją się zarówno kominki z płaszczem wodnym jak i powietrzne. Każdy wkład wodny Unico możemy włączyć do instalacji centralnego ogrzewania i ogrzewać w ten sposób wodę w grzejnikach, przy zastosowaniu wkładu powietrznego ogrzewane jest pomieszczenie, w którym komineksię znajduje lub po rozprowadzeniu kanałów do dystrybucji gorącego powietrza można ciepło rozprowadzać do innych pokojów

Dodaj komentarz