To może zabrzmieć jak najbardziej oczywista oczywistość, jednak podobnie jak w przypadku każdego innego hobby, tak samo w przypadku modelarstwa, przed przystąpieniem do zakupu pierwszego modelu, należy poznać pewne podstawy. Skoro czytasz ten tekst, najprawdopodobniej wiesz już, czym jest modelarstwo i na czym mniej więcej polega. W tym tekście wyjaśniamy czym jest modelarstwo redukcyjne oraz modelarstwo figurkowe. Tego typu pojęcia dla pasjonatów są oczywiste, ale dla osób rozpoczynających swoją przygodę z modelarstwem mogą brzmieć nieco zagadkowo.
Modelarstwo redukcyjne
Modelarstwo to bardzo obszerne pojęcie i, choć stereotypowo kojarzy się je przede wszystkim ze zbieraniem modeli samolotów czy czołgów, warto wiedzieć, iż nie są to jedyne możliwe opcje. W zależności od tego, co nas bardziej interesuje, możemy skupić się na modelach pojazdów współczesnych bądź historycznych, z podziałem nie tylko na wspomniane czołgi i samoloty, ale także helikoptery, samochody czy nawet rakiety kosmiczne. Taki typ modelarstwa określa się mianem redukcyjnego – ze względu na dążenie modelarzy do wiernego odwzorowania rzeczywistych obiektów w odpowiedniej skali.
Modelarstwo redukcyjne często nie ogranicza się jedynie do tworzenia replik pojazdów, niejednokrotnie modelarze tworzą również dioramy, od nieskomplikowanych kawałków terenu, aż po całe scenki rodzajowe, przedstawiające historyczne lub fikcyjne wydarzenia. Ten aspekt hobby jest szczególnie popularny w przypadku modelarstwa kolejowego – pasjonaci tego nurtu poświęcają masę czasu na przygotowanie potężnych makiet, po których następnie poruszać się będą miniaturowe pociągi.
Modelarstwo figurkowe
Jeszcze innym, specyficznym odłamem tego hobby jest modelarstwo figurkowe. Jak sama nazwa wskazuje, zamiast modeli pojazdów skupia się ono na figurkach przedstawiających postaci historyczne bądź fikcyjne, nierzadko pochodzące z różnych filmów, gier itp. Osobną kategorię stanowią też figurki do gier bitewnych, czyli stołowych odpowiedników strategicznych gier wideo. W tym przypadku modelarze sklejają i malują nie pojedyncze postacie, a całe oddziały, które następnie wykorzystują w rozgrywkach.