Strona głównaMotoryzacjaJak przygotować samochód na dłuższa trasę?

Jak przygotować samochód na dłuższa trasę?

Ciepłe miesiące sprawiają, że coraz chętniej wyjeżdżamy w podróże. Jeśli za środek transportu wybieramy samochód, to niezwykle istotnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie się do trasy. Dzięki uprzedniemu zaplanowaniu jej i zatroszczeniu się o każdy szczegół, nie tylko unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie jazdy, ale także dotrzemy szybciej do celu! O czym warto pamiętać przygotowując się do drogi?

Sprawdź stan techniczny auta

Zanim zaczniesz pakować walizki skontroluj swój pojazd. To niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu będziesz bezpieczny i spokojny. Jeśli od ostatniego przeglądu auta minęło nie więcej niż 10000 kilometrów, to wszystko powinno być  w porządku. Jednak zawsze warto upewnić się, że poziomy płynów i olejów są w normie. Istotne jest także sprawdzenie hamulców i skrzynia biegów. Jeśli poczujesz jakiekolwiek luzy, albo niepokojące dźwięki odwiedź warsztat https://www.mg-moto.pl/. To co teraz jest małą usterką, po długiej podróży może okazać się kosztownym problemem.

Nawet jeśli z Twoim samochodem wszystko jest w porządku nie zapomnij zapakować do bagażnika zapasu oleju silnikowego, płynu do spryskiwaczy i wody destylowanej do chłodnicy. Te trzy ciecze lubią się kończyć najszybciej, zwłaszcza podczas długich tras. Koniecznie sprawdź też opony! Na łysym bieżniku daleko nie zajedziesz. Pamiętaj również, że samochód załadowany bagażami i mocniej obciążony, będzie prowadził się inaczej niż dotychczas.

Dobra mapa to podstawa

Jeżeli nie znasz dokładnie trasy, która poprowadzi Cię do celu – przed wyjazdem koniecznie ją zaplanuj!  Sprawdź którędy będziesz jechał, upewnij się czy na trasie występują odcinki płatne. Jeśli zamierzasz korzystać z nawigacji, naładuj urządzenie i sprawdź czy posiada aktualne mapy. Mimo że nawigacja jest ogromną pomocą w długich trasach, to nie warto ufać jej bezgranicznie. Czasem może ona wyprowadzić nas w pole. Wtedy przyda się zwykła mapa, która pomoże odnaleźć drogę także wtedy, gdy w urządzeniu GPS wysiądzie bateria. Co ważne – w trasę warto ruszać ze zbiornikiem zatankowanym przynajmniej do połowy i nie jechać zbyt długo na rezerwie. Inaczej korek  może spowodować, że staniemy na poboczu z pustym bakiem.

Spakuj się bezpiecznie

Torby koniecznie zapakuj do bagażnika zamiast do kabiny auta. W przeciwnym razie będą one zagrożeniem dla Ciebie oraz pasażerów, jeśli dojdzie do wypadku. W bagażniku ułóż je tak, by nie przemieszczały się podczas jazdy. Inaczej będą mogły zmienić stabilność tyłu samochodu na przykład podczas szybko pokonywanych zakrętów. Należy zwrócić uwagę na drobne przedmioty wewnątrz auta. Nawet telefon komórkowy, leżący luzem na siedzeniu czy tylnej półce podczas nagłego zatrzymania może wyrządzić krzywdę pasażerom. 

Nie ignoruj zmęczenia! 

Ruch jest niezwykle istotny podczas przerw w trasie. Długa jazda męczy bardziej niż intensywny wysiłek fizyczny! Aby zredukować znużenie za kierownicą zadbaj o odpowiednio długi sen przed podróżą, ale także o pożywne jedzenie i nawodnienie. Unikaj słodyczy, które początkowo dodają sporo energii, jednak po pewnym czasie wywołują znużenie. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne