Strona głównaMotoryzacjaChung Ju-yung – historia założyciela firmy Hyundai

Chung Ju-yung – historia założyciela firmy Hyundai

Firma Hyundai powstała w 1967 roku i została założona przez Koreańczyka Chung Ju-yunga. Jego historia i proces tworzenia firmy to prawdziwy materiał na film. Motoryzacyjna potęga rozwinęła się w wyjątkowo szybkim tempie i dziś Hyundai znajduje się w ścisłej czołówce światowych marek samochodowych. Skąd wziął się pomysł na firmę Hyundai i jak pochodzący z biednej rodziny człowiek stał się posiadaczem wielkiego imperium?

Życie sprzed założenia firmy

Chung Ju-yung urodził się w małej wiosce Asan, na terenie dzisiejszej Korei Północnej. Miał sześcioro rodzeństwa, spośród którego był najstarszy, przez co ciążył na nim obowiązek wzięcia odpowiedzialności za rodzinę. Pracował, więc razem z ojcem nawet po 16 godzin dziennie, jednak jego ambicje były większe. Z tego powodu trzy razy uciekał z domu – w wieku 16 lat zaczął pracować, jako robotnik budowlany i pokochał inżynierię. Kiedy ojciec go znalazł, ściągnął go z powrotem do domu, skąd Chung uciekł ponownie i został oszukany przez człowieka, który zabrał wszystkie jego oszczędności.

W wieku 18 lat udał się do Seulu, gdzie, zainspirowany Abrahamem Lincolnem, chciał zostać księgowym. Za każdym razem ojciec ściągał go z powrotem do domu, jednak Chung Ju-yung nigdy się nie poddawał. W 1935 roku ojciec w końcu zrozumiał pragnienie syna i wypuścił go w świat. Chung Ju-yung chwytał się różnych prac – nosił kamienie, załadowywał i rozładowywał statki lub dostarczał ryż. Po trzech latach udało mu się zostać właścicielem sklepu z ryżem. Potem jednak handel ryżem został zabroniony w Korei, a Chung musiał zamknąć swój sklep. W 1941 roku założył warsztat samochodowy w Seulu z dużym sukcesem – Chung Ju-yung naprawiał samochody 5 razy szybciej niż lokalni konkurenci.

Hyundai, jako firma budowlana

Podczas gdy w Korei toczyła się wojna, a kraj był w ruinie, inwestowanie i prowadzenie dobrze prosperującej firmy było niemożliwe. Wbrew temu, Chung Ju-yung miał własną wizję odbudowy kraju. Ta wizja wyrażona jest w nazwie firmy, ponieważ ,,Hyundai” po koreańsku oznacza ,,nowe czasy”. W 1947 roku powstała firma budowlana Hyundai Civil Works – trzy lata później została przekształcona w Hyundai Construction Company. Pierwszym przedsięwzięciem była odbudowa mostu Goryeong – mimo braku kwalifikacji Chunga do tego typu zadań, misja zakończyła się dużym sukcesem, przez co firma zyskała dużą sławę i realizowała większość budów infrastruktury w Korei.

Hyundai na rynku motoryzacyjnym

W 1967 roku Chung Ju-yung założył firmę Hyundai Motor Company, która po rekordowo krótkim czasie zbudowała własne centrum projektowe i zakład produkcyjny w Ulsan, na bagiennym pustkowiu. Chung Ju-yung był wizjonerem – dostrzegał szanse wszędzie tam, gdzie inni widzieli przeszkody. W dzisiejszych czasach Ulsan jest największym na świecie zakładem produkującym samochody, a dzięki globalnej flocie i spółce produkującej stal, Hyundai Motor Group stanowi wielomiliardowe i globalne przedsiębiorstwo.

W 1968 roku powstał pierwszy samochód firmy Hyundai przy współpracy z firmą Ford Motor Company – Cortina, który sprzedał się w rekordowych ilościach. W 1975 roku Chung Ju-yung chciał stworzyć samochód pod własnym logo, dlatego zatrudnił George’a Turnbulla i innych wykwalifikowanych inżynierów, którzy zaprojektowali Pony – pierwszy samochód pochodzący z Korei Południowej i sprzedawany na masową skalę.

W latach 80. XX wieku firma przeżywała największy rozwój – Hyundai Sonata został wprowadzony na rynek w 1985 roku, a Hyundai Excel stał się pierwszym samochodem firmy sprzedawanym w USA. Natomiast w 1986 roku firma sprzedała już 400 tysięcy pojazdów, przekraczając plany o 100 tysięcy, dzięki czemu Hyundai zyskał pozycję jednej z pięciu największych grup motoryzacyjnych na świecie. Ich samochody są oczywiście, dostępne także w Polsce. Szeroką ofertę różnorodnych modeli tej marki można znaleźć również na https://nawrot.hyundai.pl/.

W 1991 roku powstał pierwszy prototyp samochodu elektrycznego marki Hyundai – Sonata Electric Vehicle. W efekcie testów silników hybrydowych w 1995 roku powstał model FGV-1. Na początku nowego tysiąclecia, Hyundai zaczął inwestować w wizerunek swojej marki, w wyniku, czego, stworzono pierwszy SUV – Hyundai Santa Fe.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne